Wypożyczanie przez firmy busów i samochodów osobowych

Wypożyczanie busówWłaściciele wypożyczalni aut osobowych i busów zaobserwowali nową grupę klientów. Jak twierdzą wiodące wypożyczalnie samochodowe w kraju do niedawna głównymi zainteresowanymi były osoby prywatne wynajmujące samochody na kilka do kilkunastu dni. Od pewnego czasu auta z wypożyczalni cieszą się coraz większym zainteresowaniem właścicieli dużych firm, które wypożyczają samochody na wyjazdy służbowe dla swoich pracowników.

Jest to grupa bardzo wymagających klientów, którzy szukają nowoczesnych aut  w bardzo dobrym stanie technicznym i wizualnym, zależy im bowiem by wypożyczony samochód stanowił wizytówkę firmy.

Zarówno samochody osobowe jak i busy cieszą się popularnością. Dla wypożyczalni z kolei firmy są pewnymi klientami, choć w tym wypadku auta jak i sama umowa muszą spełniać wiele wymogów. Firmy wynajmujące samochód do celów służbowych bardzo często proszę o indywidualne ustalenie warunków umowy i polisę obejmującą wszystkie niedogodności które mogą spotkać użytkownika auta.

Ubezpieczenie takiego auta powinno obejmować:

  • pokrycie kosztów wszystkich usterek i ewentualnych kolizji, a także kradzieży samochodu;
  • pokrycie kosztów usunięcia z drogi zepsutego samochodu;
  • podstawienie na czas naprawy auta zastępczego (w tym wypadku należy zwrócić uwagę w jakim terminie zgodnie z umową zostanie podstawiony sprawny samochód, oraz czy jest zapis mówiący, że auto zastępcze nie powinno odbiegać standardem od wypożyczonego).

Wraz ze zmianą głównej grupy klientów wiodące wypożyczalnie aut osobowych i busów poszerzyły swoją ofertę o dwa dodatkowe rodzaje wynajmu samochodów.

Dotychczas auta były wypożyczane krótkoterminowo do 30 dni. Obecnie wychodząc naprzeciw oczekiwaniom dużych klientów większość wypożyczalni samochodowych oferuje:
- wynajem średnioterminowy na maksymalny czas do  24 miesięcy, coraz częściej wybieramy przez właścicieli firm, którzy nie chcą kompletować floty samochodowej i barć na siebie związanych z tym  dodatkowych obowiązków.  Jest to wygodne rozwiązanie dla firm, które nie zatrudniają rozbudowanego działu administracyjnego, który pilnował by terminowości przeglądów technicznych, serwisowania, opłat za ubezpieczenie, oraz poszukiwań auta zastępczego w razie awarii.
- wynajem długoterminowy obejmujący okres powyżej 24 miesięcy. Nie wiele wypożyczalni ma ten rodzaj wynajmu w stałej ofercie, jednak firmy, które podpisują taką umowę z wypożyczalnią aut osobowych i busów najczęściej mogą negocjować jej warunki, tak by była jak najbardziej przystosowana do oczekiwań i potrzeb klienta.

Na co warto zwrócić uwagę wynajmując samochód z wypożyczalni?

  • stan techniczny i wizualny auta przed podpisaniem umowy,  jeśli to możliwe powinno się wykonać zdjęcia samochodu z zewnątrz jak i wewnątrz,
  • dokładnie przeczytać umowę, oraz czy istnieje w niej zapis o dziennym limicie kilometrów, co pozwoli na ewentualne negocjacje z wypożyczalnią,
  • sprawdzić co obejmuje polisa ubezpieczeniowa.

Te na pozór mało ważne szczegóły pomogą klientowi uniknąć wielu niemiłych niespodzianek, dlatego zanim podpiszemy umowę watro poświęcić kilka dodatkowych minut na dokładne zapoznanie się z nią.

Komentarze