Ubezpieczenia - z jakich ubezpieczeń najczęściej korzystają Polacy?

UbezpieczenieZ jakich ubezpieczeń najczęściej korzystają Polacy? Ubezpieczenia to bardzo przydatny produkt, pozwalający nam na przeniesienie części lub całości odpowiedzialności finansowej w określonych sytuacjach na ubezpieczyciela.

W zamian musimy jednak płacić umowne składki, jednak w wielu przypadkach zdecydowanie warto skorzystać z tego rozwiązania. Z jakich ubezpieczeń Polacy korzystają najczęściej i najchętniej oraz jakie są koszty poszczególnych z nich? Przyjrzyjmy się temu dokładniej.

Ubezpieczenia obowiązkowe OC pojazdów

Każdy posiadacz samochodu musi mieć ważną polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdu ( ubezpieczenie OC ). Jest to wymagane przez polskie prawo. Polisa taka kupowana jest nie na kierowcę, ale na auto, więc każdy kierowca poruszający się ubezpieczonym samochodem może czuć się zabezpieczonym. Wyjątkiem są oczywiście kierowcy poruszający się po drogach pod wpływem narkotyków czy alkoholu. Ubezpieczenie OC chroni nas przed finansowymi konsekwencjami kolizji. To z polisy ubezpieczeniowej zostaną pokryte koszty naprawy poszkodowanych przez nas aut. A jeśli na zdrowiu ucierpią ludzie, to nasz ubezpieczyciel pokryje koszty odszkodowania czy ewentualnych rent. Minimalny zakres ubezpieczenia OC pojazdu jest określony w ustawie i jest identyczny dla każdej z firm. Mogą one jednak oferować swoim klientom usługi dodatkowe, wykraczające poza ustawowe minimum.

Ubezpieczenia zdrowotne

Polacy niezwykle chętnie zabezpieczają się na wypadek choroby. Ubezpieczenia zdrowotne pozwalają nam na korzystanie z prywatnej służby zdrowia, a za usługi te płacić będzie nasz ubezpieczyciel. Nie jest więc konieczne oczekiwanie w wielomiesięcznych kolejkach do specjalistów – prywatnie takie usługi możemy wykonać od ręki lub maksymalnie w ciągu kilku dni. Koszt zawarcia polisy wynosi od kilkudziesięciu złotych miesięcznie wzwyż. Często dostępne są również pakiety rodzinne, których cena to około 200-300 złotych za rodziców i dzieci.

Ubezpieczenia na życie

Często w zakładach pracy czy też podczas zawierania umów kredytowych proponowane są nam ubezpieczenia na życie. Istnieje wiele rodzajów tego produktu, jednak najczęściej chronią one naszą rodzinę na wypadek naszej śmierci, a nas na wypadek chociażby złamania nogi. W każdej z tych sytuacji wypłacane jest odszkodowanie uzależnione od powstałej szkody, ale również i od sumy gwarancyjnej na którą zostało zawarte ubezpieczenie.

Ubezpieczenia Autocasco pojazdu

Pamiętajmy, że jeśli to my jesteśmy sprawcą kolizji drogowej, to będziemy musieli w całości samodzielnie pokryć koszt zakupu nowego auta lub naprawy uszkodzonego pojazdu. Chyba, że wcześniej zawarliśmy umowę ubezpieczenia Autocasco ( tak zwane ubezpieczenie AC ). Jego zadaniem jest właśnie ochrona nas przed takimi kosztami w tej sytuacji. A koszty mogą być olbrzymie, bowiem naprawa nawet niewielkich uszkodzeń w nowym aucie to koszt co najmniej kilku tysięcy złotych. Wysokość składki ubezpieczeniowej zależna jest od auta, które jest ubezpieczane, ale również i od danych kierowcy. Osoby jeżdżące bezpiecznie i posiadające doświadczenie z pewnością zapłacą za ubezpieczenie mniej, niż kierowcy aut sportowych posiadający prawo jazdy dopiero od roku czy dwóch lat.

Ubezpieczenia Assistance pojazdu

Ubezpieczenie typu Assistance znane jest głównie z ofert towarzystw ubezpieczeniowych oferujących swoje produkty dla kierowców. Wtedy też Assistance pozwala na zamówienie lawety, zdobycie auta zastępczego czy dowiezienie paliwa, jeśli akurat to jest przyczyną unieruchomienia pojazdu. Jednak istnieją również Assistance medyczne czy domowe, które pozwalają na zapewnienie sobie bezpieczeństwa na wypadek nastąpienia pewnych sytuacji – jak zatrzaśnięcie kluczy czy choroba. Assistance tego typu często możemy wykupić już ze składką na poziomie kilku złotych miesięcznie, a maksymalne kwoty to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych w skali miesiąca.

Ubezpieczenia nieruchomości

Popularnym rozwiązaniem są również ubezpieczenia nieruchomości, wymagane nie tylko jako zabezpieczenie kredytu, ale również kupowane przez samych posiadaczy już spłaconych mieszkań. Koszt takiej polisy wynosi już od 200-300 złotych wzwyż, w zależności od zakresu ubezpieczenia. Chronić ubezpieczenie może zarówno konstrukcję budynku przed pożarem czy zalaniem, jak też i ruchomości znajdujące się na wyposażeniu mieszkania czy domu. Bardzo często automatycznie w pakiecie dostępne są też ubezpieczenia na wypadek włamania z kradzieżą.

Ubezpieczenia posagowe

Bardzo interesującym produktem są również szybko rozwijające się na naszym rynku ubezpieczenia - polisy posagowe. Ich zadaniem jest połączenie ubezpieczenia wraz z produktami inwestycyjnymi. Umowę takiego ubezpieczenia najczęściej zawiera się na rzecz dziecka i trwa ona od momentu zawarcia do ukończenia określonego wieku - najczęściej osiemnastu lub dwudziestu jeden lat. Dzięki temu, że znajduje się tam część inwestycyjna, budowany jest kapitał, który może pomóc naszemu dziecku wkroczyć w dorosłość z własnymi pieniędzmi. Składki ubezpieczeń posagowych rzadko zaczynają się poniżej stu złotych i najczęściej są wielokrotnością tej kwoty.

Ubezpieczenia turystyczne

Dla osób jadących za granicę idealnym rozwiązaniem są ubezpieczenia turystyczne. Niezależnie od tego, czy wyjazd ma charakter turystyczny czy zawodowy. Koszt takiego produktu ubezpieczeniowego wynosi już od kilku złotych za dobę, a obejmuje nie tylko koszty leczenia, ale również zabezpiecza nas na wypadek kradzieży bagażu czy śmierci. Najtańsze ubezpieczenia mogą kosztować nawet mniej niż 2 złote za dobę.

Komentarze