Praca zdalna - możliwości

Praca zdalnaIstnieją różne możliwości zarobienia na swojej twórczości. Jakie? Przeczytaj, a dowiesz się więcej o pracy zdalnej.

Pisanie bloga - formy współprac blogowych

Autorski blog jest dobrym pomysłem, ale żeby na nim zarobić trzeba czasu. To może zniechęcić szerokie grono osób, ale też zmotywować do dalszej pracy nad blogiem. Ulepszania treści, zdobywania nowych czytelników, którzy będą regularnie zaglądać na twój blog, ponieważ polubią jego treść. Można brać udział w programach partnerskich dostępnych w internecie. Są to reklamy produktów zgodne z tematyką bloga. Zachęcają one do kupna potencjalnych klientów, czyli twoich czytelników. Dzięki temu możesz zarobić mniejsze lub większe kwoty.

Blog może zawierać artykuły sponsorowane na różne tematy. Dzięki zamieszczaniu tego typu treści także możesz zarobić. Dotyczy to blogów, które mają już spore grono stałych czytelników. Warto starać się ich zdobyć, żeby blog był popularny wśród odpowiedniej grupy docelowej. Ważne jest, dla kogo piszesz. Blog nie może być przeznaczony dla każdego, kto lubi czytać różne treści. Możesz także współpracować z firmami z różnych branż, które cię interesują, na zasadzie barteru. Otrzymujesz pełnowartościowy produkt do testowania i piszesz jego recenzję. Jedynym wynagrodzeniem jest w tym przypadku produkt. Jednak z czasem może być inaczej. Barter nie jest za bardzo opłacalny na dłuższy czas, ale dla początkujących blogerów i osób, które chcą się przekonać, jak to działa będzie to dobra metoda na zdobycie czytelników i darmowych produktów. Na przykład książek, kosmetyków, sprzętu i innych. Współpraca barterowa to bardzo różne produkty. Wszystko zależy od tego, co firma chce wypromować na blogach. Dzięki barterowi zyskasz nie tylko produkty, ale przybędzie ci czytelników, którzy będą szukali informacji, recenzji o danym produkcie.

Videoblog, czyli vlog

Oprócz bloga można założyć kanał z filmikami, które będą autorskie. Występuje w nich autor vloga, może zapraszać gości. Videoblog stanowi reklamę różnych produktów, ale nie w formie pisania, a mówienia, pokazywania do kamery otrzymanego produktu. Jeśli chcesz rozpocząć karierę jako video bloger, musisz kupić sprzęt do nagrywania filmów. Na początek nie musi być drogi. Wystarczy aparat, który ma funkcję nagrywania. Potem rozwiniesz swój kanał na wyższy poziom i będziesz nagrywać droższym sprzętem. Nagrywać można także za pomocą smartfona, a filmy zamieszczać w formie wypowiedzi na portalu społecznościowym.

Pisanie tekstów na zlecenie. Jakie są możliwości zarobku?

Jest ich sporo. Od prowadzenia bloga i artykułów sponsorowanych do copywritingu, który polega na pisaniu opisów sprzedażowych i nie tylko. Copywriter pisze teksty, które są zamieszczane na blogach, portalach, w sklepach internetowych i nie tylko. Wszędzie tam, gdzie copywriter zdobędzie zlecenie. Istnieją portale dla copywriterów, gdzie dostępne są zlecenia. Niestety jest spora konkurencja i trzeba być szybkim, żeby zdobyć zlecenie, ale warto się przyłożyć, bo można zarobić mniejsze lub większe kwoty. Wszystko zależy od tego, jaką tematykę lubisz i ile jest zleceń z tego zakresu, a także od szybkości ich rezerwacji. Możesz realizować zlecenia o tematyce zgodnej z twoim wykształceniem, zainteresowaniami. Warto pisać o tym, z czego się ma wiedzę profesjonalną, a nie z przypadkowych strona w sieci. Gdy korzystasz z wiedzy z każdej dostępnej strony, powielasz nieprawdziwe informacje, które przynoszą więcej szkody, nie są pożyteczne dla czytelnika.

Możliwa jest także sprzedaż tekstów, które masz już napisane i zalegają ci na dysku komputera. Ty zarobisz, a ktoś zyska ciekawy artykuł na swoją stronę, bloga. Jest wiele osób, które chcą mieć bloga, a nie umieją pisać wartościowych treści lub potrzebują ich do sklepów online, które prowadzą i nie mają czasu na pisanie.

Kolejna możliwość to szukanie zleceń prywatnych, indywidualnych. Takich, które realizujesz tylko ty, a nie jeszcze jakaś liczba osób zainteresowanych. I ty rozliczasz się z klientami na podstawie faktury lub umowy o dzieło, umowy zlecenie. Dzięki indywidualnym zleceniom zdobędziesz stałych zleceniodawców, którzy będą korzystać z twoich usług.

Inne formy pracy zdalnej - jakie stanowiska?

Nie tylko pisanie jest pracą przez internet. Praca zdalna to także inne stanowiska. Między innymi następujące:

  • Programista - aplikacji mobilnych, programów komputerowych
  • Księgowa - potrzebna w wielu firmach, a także dla osób prywatnych, którzy chcą rozliczyć pit i nie tylko.
  • Wirtualna asystentka - to bardzo rozbudowane stanowisko pracy. W jednej firmie można mieć mniej obowiązków, w innej więcej do zrobienia. Przykładowo jest to organizacja pracy prezesa, właściciela firmy, innych osób na wyższym stanowisku. Umawianie spotkań, organizowanie rozrywek, kupno biletów lotniczych, rezerwacja pokoju w hotelu.
  • Pozycjoner - zapewnia on dobrą pozycję strony w wyszukiwarce internetowej. Opracowuje słowa kluczowe zgodne z trendami w danej chwili. Jest to wymagający wiedzy zawód, a nie coś, co może wykonywać każdy.
  • Twórca szablonów stron, blogów - wiele osób zakłada blogi, portale i potrzebuje do nich ładnego szablonu, który będzie przyciągał nowych czytelników. Zrobi to za ciebie twórca szablonów.
  • Grafik komputerowy - nie zawsze pracuje zdalnie, ale jest taka możliwość. Tworzy zdjęcia i grafiki różnego rodzaj udo licznych artykułów zamieszczanych w sieci.

Jak widać, istnieje wiele możliwości pracy zdalnej. Pisanie bloga, pisanie tekstów na zlecenie, programowanie, usługi księgowe, graficy, a także wiele innych zdalnych stanowisk pracy.

Zalety pracy zdalnej. Kto może pracować zdalnie?

Nie każdy nadaje się do pracy zdalnej. Trzeba umieć zorganizować swoje stanowisko pracy, mieć motywację do wykonywania powierzonych obowiązków. Liczy się także chęć zdobywania nowych klientów, którzy sami się nie pojawią. Gdy już będziesz znany i ceniony może tak będzie, ale nie na początku twojej działalności w sieci. Musisz umieć wypromować swoje usługi. Możesz to zrobić na swoim blogu, portalach z ogłoszeniami, portalach społecznościowych, innych miejscach w internecie. Osoby, które lubią pracować stacjonarnie, mogą nie odnaleźć się w pracy zdalnej. Tutaj czasami nie ma wolnych weekendów, trzeba pracować o każdej porze dnia i nocy, gdy coś wypadnie. Praktycznie przez większość czasu jesteś w pracy lub myślisz o zleceniach. Urlopy, wyjazdy trzeba planować z wyprzedzeniem i uprzedzać o nich swoich klientów. Zaletą jest to, że pracujesz, kiedy chcesz, gdzie chcesz, nawet w parku lub na plaży z komputerem. Jednak nie możesz zawieść zleceniodawców, nie wykonać na czas zleceń. Wtedy twoi klienci skorzystają z usług konkurencji, a każdy chce mieć ich jak najwięcej i nie może pozwolić na ich stratę.

Wynajęcie biura

Gdy pracujesz zdalnie, możesz wynająć biuro. W wielu miastach jest taka możliwość. Wtedy pracujesz w biurze, w ciszy. Nikt ci nie przeszkadza, gdy nie mieszkasz sam w swoim prywatnym mieszkaniu, a z rodziną lub współlokatorami, którzy chcą spać w nocy, a ty na przykład masz kolejne zlecenie do realizacji. Cena za wynajem jest różna. Warto przejrzeć oferty biur na wynajem, jeśli poszukujesz takiego rozwiązania. Ma ono wady i zalety. Jednak w biurze poświęcasz czas na pracę, a gdy wracasz do domu, możesz robić coś innego, ale warto być pod telefonem lub emailem, a szczególnie, gdy prowadzisz własną działalność gospodarczą.

Jak widać, praca zdalna to dobry pomysł, ale nie dla każdego. Warto się zastanowić, czy na pewno tego chcesz. Na początek możesz połączyć prace na etacie z dodatkową pracą zdalną. Wtedy będziesz lepiej wiedzieć, czy odpowiada ci takie rozwiązanie. Praca zdalna ma wiele zalet, ale też wad. Sam zdecyduj, jak chcesz pracować.