Kupujesz mieszkanie, a może wybudujesz dom?

Budowa domuMarzysz o własnym kącie? W końcu nadszedł czas w którym decydujesz się na wybór nieruchomości, masz ograniczony budżet i myślisz że kupno mieszkania, a może wręcz kawalerki będzie odpowiednie? Nie koniecznie. Trudno jest wypowiedzieć się na temat całego rynku nieruchomości, różnic, plusów i minusów, lecz teraz skupimy się na budowie nowego budynku.

Dokonując tak trudnej decyzji w naszym życiu jaką jest kupno nieruchomości, musisz mieć na uwadze, że ta decyzja będzie towarzyszyć Ci przez co najmniej najbliższe lata. Jak każdy z nas wie, podczas gdy działamy, czy myślimy pogrążeni w euforii, łatwo dajemy ponieść się chwili i czasem zbyt szybko i bez zimnej kalkulacji podejmujemy decyzje które będą mieć odbicie, nie koniecznie dobre odbicie w przyszłości.

Pieniądze już mam, bądź wiem że będę miał i co dalej? Setki przeglądniętych ofert w internecie i z każdą kolejną tracisz głowę do tego? To mieszkanie jest za daleko..., to ma za małą łazienkę, a to za duże?

Weź pod uwagę jeszcze jedną kwestię, a mianowicie może wybudujesz dom?

Sam określasz wszystko co dla Ciebie istotne i ważne.

No dobra, ale to przecież takie drogie, czasochłonne, a nie masz pojęcia o budownictwie? Nic bardziej mylnego. Podstawą przy budowie domu jest posiadanie działki, a później wraz z domem ogrodu czy podwórka. To ona pochłonie sporą część pieniędzy. Ceny działek budowlanych są bardzo zróżnicowane, wahają się między kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych za metr kwadratowy. Przypuśćmy że kupiłeś działkę za 30 tysięcy złotych. Przy wyborze działki należy się kierować owszem, lokalizacją, ceną oraz innymi wyznacznikami, lecz najważniejsze jest to czy działka jest budowlana i ma wydane warunki zabudowy. W przeciwnym razie możesz znacznie wydłużyć okres budowy oraz narazić się na spore dodatkowe koszty.

Działkę już mamy działamy dalej. Udaj się do architekta, pomoże z wyborem projektu jak i jego adaptacją, resztą dokumentacji i pozwoleń. Na tym etapie musisz uwzględnić ważne dla Ciebie sprawy a mianowicie ilość pomieszczeń, kondygnacji, okien, kominek bądź jego brak, itp. lecz nie wszystko może pójść po Twojej myśli, gdyż czasem warunki zabudowy określają pewne normy.

Gotowy projekt domu

Adaptacja projektu domu

Jeżeli nie znalazłeś gotowego projektu który spełnia Twoje oczekiwania, możesz poprosić o wykonanie projektu indywidualnego. Opcja ta, jest raczej mało popularna ze względu na kilkukrotnie wyższą cenę niż projektu gotowego.

Projekt gotowy, pozwolenie na budowę jest, zatem czas zacząć pracę. Teraz skupiasz się na tym aby znaleźć wykonawcę. Dobrym rozwiązaniem jest aby prace wykonywała jedna firma, wtedy jest znacznie korzystniej cenowo - www.rom-bud.pl. Przy wyborze wykonawcy zatrzymaj się na chwile i poświęć nieco więcej czasu, gdyż to bardzo istotna sprawa. Poszukaj opinii na temat firm, może kogoś z polecenia, lecz zawsze porównaj ich kilka, poproś o przedstawienie dotychczasowych realizacji i nie kieruj się tylko kwestią materialną.

Potrzebujesz jeszcze kierownika budowy. To bardzo ważna osoba, która będzie nadzorować pracę wykonawcy oraz prowadzić dziennik budowy, który jest bardzo istotny. Kierownik budowy oprócz nadzorowania prac będzie służył też fachową radą i wiedzą. W proces budowy nie będziemy się zbytnio zagłębiać.

Po upływie pewnego czasu dom już stoi. Zamknięcie budowy i jej odbiór już za Tobą, jeszcze kilka szlifów i możesz się wprowadzać.

Koszt budowy domu

Istotną sprawą - o ile nie najistotniejszą - jest koszt budowy. Ceny znów są bardzo zróżnicowane. Przyjmijmy jednakże, że wybudowałeś dom o powierzchni użytkowej 100 metrów kwadratowych pod klucz. Kwota jaka pozwoliła Ci tego dokonać to około 170 tysięcy złotych.

Wraz z kosztem działki kwota ta wynosi około 200 tysięcy złotych.

Przedstawiliśmy ogólnikowo etapy budowy domu oraz koszt. Teraz możesz porównać to z myślą kupna mieszkania i zostać przy pierwotnym założeniu, bądź zagłębić się w lekturę o tematyce budowlanej aby bardziej dokładnie oszacować koszty oraz plusy i minusy budowy domu i ... zestawić te dwa tematy ze sobą.

Źródła:

Komentarze