Kotły gazowe

Kotły gazowe

Coraz więcej osób decyduje się na zakupienie nowoczesnych i funkcjonalnych kotłów gazowych wybór nie zawsze jest łatwy, na rynku znajduje się bowiem wiele rodzajów takich urządzeń.

Jak wybrać najlepsze, które spełni nasze oczekiwania?

Warto poznać cechy tych, spośród których możemy wybierać. Typy oferowanych obecnie kotłów gazowych można sklasyfikować, biorąc pod uwagę ich funkcje, sposób pobierania powietrza i odprowadzania spalin, sposób montażu oraz sprawność danego kotła.

Kotły gazowe dzieli się na jedno lub dwufunkcyjne. Kotły gazowe jednofunkcyjne są przeznaczone do ogrzewania pomieszczeń. Mogą również współpracować z zewnętrznym zasobnikiem, podgrzewającym ciepłą wodę. Kotły dwufunkcyjne posiadają już funkcję podgrzewania wody. Ze względu na sposób odprowadzania spalin i pobierania powietrza, kotły gazowe dzielimy na modele z otwartą oraz zamkniętą komora spalania. Do tych pierwszych powietrze należy dostarczyć z zewnątrz. Kotły z komorą zamkniętą pobierają powietrze za pomocą specjalnych rur zewnętrznych. Rurami wewnętrznymi z kolei odprowadzane są spaliny. Ze względu na sposób zamontowania kotła, urządzenia te dzielimy na stojące oraz wiszące. Kotły wiszące są nieco tańsze i mniejsze. Takie kotły można bez problemu połączyć z wiszącymi oraz stojącymi zasobnikami ciepłej wody użytkowej. Producent wyposażają te kotły we wszystkie elementy, które są niezbędne do poprawnego działania instalacji gazowej.

Jeśli zdecydujemy się na kotły stojące, czasem istnieje konieczność dokupienia niektórych elementów takiej instalacji. Ten rodzaj kotów określany jest jednak jako bardziej wytrzymały i trwały. Takie kotły podłącza się zazwyczaj to stojących zasobników wody użytkowej. Ostatnią cechą jest sprawność i dzieli ona kotły na tradycyjne oraz kondensacyjne. Kotły tradycyjne cechują się sprawnością, która nie przekracza 100 procent. Drugi rodzaj kotłów przekracza ten próg, czasem nawet o kilkanaście procent. Jest to możliwe dzięki odzyskiwaniu ciepła ze skraplającej się w spalinach pary wodnej.

Montaż piecyków gazowych - Pogotowie Gazowe

Komentarze