Komputer nie do gier - komputer przemysłowy i monitor dotykowy

Komputer przemysłowy - monitor dotykowyKomputer nie do gier - komputer przemysłowy

Jeszcze kilkanaście lat temu komputery wykorzystywane były głównie w przemyśle, a dopiero później dotarły w formie komputerów PC do użytkowników prywatnych i zagościły w naszych domach dając nam dostęp do świat rozrywki, nauki czy chociażby Internetu. Wbrew jednak pozorom komputery są wciąż z powodzeniem wykorzystywane w przemyśle i jest to dość powszechne zjawisko.

Trzeba jednak zaznaczyć, że komputer przemysłowy w znacznym stopniu różni się od komputerów klasy PC. Co powinniśmy wiedzieć o komputerach przemysłowych?

Specyficzne warunki pracy komputerów przemysłowych

Już na samym początku rozważań na temat komputerów przemysłowych trzeba wspomnieć o tym, że tego typu urządzenia pracują w znacznie bardziej specyficznych warunkach niż komputery domowe - często znajdują się one na halach produkcyjnych, gdzie panuje inna niż pokojowa temperatura.

Czym powinien charakteryzować się komputer przemysłowy?

Każdy komputer przemysłowy powinien być nie tylko odporny na warunki panujące w miejscu jego wykorzystania (np. odporny na warunki zewnętrzne), ale przede wszystkim charakteryzować się swoją niezawodnością. To właśnie komputery przemysłowe często odpowiadają za działalność danego przedsiębiorstwa i awaria któregokolwiek z wykorzystywanych komputerów czy chociażby jego "zawieszenie się" może skutkować przerwaniem produkcji czy również błędami w całym procesie technologicznym skutkującymi nieprzydatnością danej partii produktów.

Zalety komputerów przemysłowych

 • odporność na warunki zewnętrzne (wliczając w to warunki panujące np. na hali produkcyjnej - hałas, wibracje, temperatura, wilgotność zapylenie),
 • niewielkie rozmiary pozwalające na wykorzystanie niemal wszędzie, gdzie jest to konieczne,
 • zintegrowana współpraca z wyświetlaczem dotykowym (ułatwienie sterowania i stosowanie wszelkiego rodzaju nakładem dających dostęp pracownikom wyłącznie do funkcji, które są w danym czasie niezbędne),
 • niewielki pobór prądu (ekologia i oszczędność).

  Czy tylko zaawansowany przemysł - monitor dotykowy

  Wbrew pozorom komputery przemysłowe znajdziemy nie tylko w zaawansowanych firmach produkcyjnych i na halach przemysłowych, ale również w codziennych sytuacjach - jak chociażby podczas robienia zakupów w sklepie. Dzisiaj rzadko kiedy kwota do zapłaty liczona jest w sposób ręczny, a w większości przypadków kasa zawiera właśnie komputer przemysłowy panelowy połączony z monitorem dotykowym pozwalając tym samym na szybkie podliczenie wartości zakupów.

  Powszechne wykorzystanie

  Podsumowując, komputery przemysłowe są dzisiaj niezwykle powszechnie wykorzystywane i należy mieć na uwadze to, że w najbliższych latach prawdopodobnie nic się tutaj nie zmieni - co prawda cały przemysł idzie w kierunku autonomii produkcji i jeszcze większego wykorzystania maszyn i komputerów, to jednak wciąż są to tylko urządzenia i to od nas zależy sposób ich faktycznego wykorzystania i zastosowania. Komputery przemysłowe ułatwiają jednak produkcję.

  Źródło:

  Komentarze