Jakie oszczędności przynosi instalacja solarna na dachu domu?

Instalacja solarnaNa dachach polskich domów coraz częściej pojawiają się panele słoneczne. Nic dziwnego, że coraz więcej osób korzysta z tego rozwiązania, ponieważ pozwala ono nie tylko całkowicie zrezygnować z kotła ogrzewającego wodę i zapewniającego ciepło w zimie, ale również uniezależnić się od dostawcy prądu.

Promieniowanie słoneczne w Polsce jest wystarczające, by powstająca dzięki niemu energia pokryła zapotrzebowanie przeciętnego gospodarstwa domowego. Słońce to niewyczerpalne, dostępne dla wszystkich i najbezpieczniejsze dla środowiska naturalnego źródło mocy, jakie istnieje. Sprawdź, jak z niego skorzystać i ile można zaoszczędzić, zakładając instalację solarną.

Zalety pozyskiwania energii słonecznej

Niewątpliwie największą zaletą energii pozyskiwanej ze słońca są oszczędności, jakie dzięki niej stają się naszym udziałem. Koszt, jaki ponosi rocznie statystyczna rodzina z tytułu pozyskiwania ciepłej wody to około 1000 złotych. Oczywiście ponosimy go wszyscy, niezależnie od tego, czy podgrzewamy wodę sami, używając kotła na paliwo stałe lub gaz, czy czerpiemy ciepłą wodę z sieci wodociągowej i płacimy dostawcy za jej ogrzanie. Dobrą metodą na zmniejszenie wydatków jest zamiana wanny na prysznic i rozsądne korzystanie z wody, jednak bardzo znaczącą redukcję kosztów uzyskamy dopiero dzięki instalacji słonecznej na dachu naszego domu.

Kolektory słoneczne, choć droższe niż tradycyjne kotły grzewcze, to bardzo opłacalna inwestycja. Ich trwałość wynosi około 30 lat, a koszty zakupu i montażu zwracają się w stosunkowo krótkim czasie. To nowoczesne rozwiązanie to pozwoli na bezkosztowe efektywne podgrzewanie wody oraz na ogrzanie budynku w zimie. Dodatkowo możemy pozyskiwać z energii promieni słonecznych również prąd, często w ilości nawet przewyższającej potrzeby naszego gospodarstwa domowego. Sprawi to, że nie tylko nie będziemy musieli płacić dostawcy za energię elektryczną, ale jeszcze możemy na niej zarobić, uzyskując podłączenie do sieci w celu odprowadzania nadwyżki wyprodukowanego przez nasze panele słoneczne prądu.

Ogromną zaletą pozyskiwania energii słonecznej jest również jej czystość ekologiczna. Instalacja taka jest w pełni bezpieczna dla środowiska naturalnego i pozwala całkowicie wyeliminować powstające podczas spalania paliw stałych i płynnych szkodliwe substancje chemiczne i pyły, które z kominów domów trafiają do powietrza i je zanieczyszczają. Jest to więc wielki krok w stronę zmniejszenia nasilenia smogu, a tym samym poprawy zdrowia nas wszystkich. Warto o tym pamiętać, ponieważ liczba osób chorujących i umierających w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza jest zastraszająca (według różnych statystyk jest to nawet do 80 tysięcy osób rocznie) i z roku na roku ta liczba wzrasta. Smog przyczynia się do powstawania takich chorób jak nowotwory (w tym rak płuc), rozedma płuc czyli, POChP, astma, alergia, poważne choroby układu krążenia i wiele innych.

Zasady działania instalacji solarnej

  • Kolektory słoneczne mają stosunkowo prostą budowę. Stanowią one po prostu prostokątne ramy z zabudowanymi taflami szkła, które przechwytują padające na nie wiązki światła i przekazują ich energię na przepływający czynnik roboczy. Za pośrednictwem wężownicy do odbioru ciepła z czynników roboczych trafia ono bezpośrednio d zbiornika z wodą i podgrzewa ją tak długo, aż osiągnie pożądaną przez nas temperaturę.
  • Średnia instalacja składająca się z 2-3 kolektorów słonecznych ogrzewa zbiornik wody o pojemności 250- 300 litrów.
  • Montaż instalacji słonecznej jest prosty. Na rynku polskim pojawia się każdego roku coraz więcej specjalistycznych firm zajmujących się wykonywaniem tego typu inwestycji.

Ile można zaoszczędzić dzięki panelom słonecznym?

Zacznijmy od kosztów, które musimy ponieść i sprawdźmy, ile kosztuje instalacja solarna. Ceny instalacji solarnych systematycznie maleją, ponieważ na przestrzeni lat spadają koszty produkcji paneli słonecznych. Instalacja, która w pełni pokryje zapotrzebowanie 2-4 osób to obecnie koszt około 10 000 złotych, 4-6 osób około 13 000 złotych. Nie jest to wcale duża kwota, biorąc pod uwagę to, jak wielkie oszczędności może nam ona przynieść.

Warto także wiedzieć, że możemy wystąpić o dofinansowanie takie inwestycji przez państwo w ramach specjalnej puli środków z Regionalnych Wojewódzkich Programów Operacyjnych, a także z Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Programy te mają na celu poprawę jakości powietrza w naszym kraju, a dotacja, jaką możemy uzyskać, może sięgać aż 85% całkowitych kosztów inwestycji. Zdecydowanie warto więc zainteresować się montażem paneli słonecznych na dachu zarówno nowo budowanego, jak i już stojącego domu.

Z badań wynika, że w miesiącach letnich instalacja solarna pozwala na redukcję kosztów związanych z podgrzewaniem wody nawet w 100%, a w miesiącach zimowych i przejściowych (wiosna, jesień) da nam oszczędności rzędu 60-80% w zależności od warunków pogodowych. Podobnie jest z kosztami ogrzewania domu. Ponadto, w zależności od wydajności instalacji, zyskujemy również sporo prądu, dzięki czemu uniezależniamy się od dostawców. Nie musimy więc korzystać z usług firm sprzedających energię elektryczną i gaz. Znika także stres związany z wahaniami cen na rynku energetycznym- żadne podwyżki z tego tytułu już nas nie dotyczą.

Nie do przecenienia jest również fakt, że kolektory słoneczne są właściwie bezobsługowe. Oszczędzamy więc nie tylko pieniądze, ale również czas i nakład pracy, jaki musielibyśmy poświęcić na obsługę tradycyjnego kotła na paliwo stałe. Zyskujemy więc pieniądze i wolny czas, a dzięki zmniejszeniu emisji spalin również czystsze środowisko i lepsze zdrowie nasze i naszych dzieci.

Warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań technologicznych podczas budowy lub modernizacji domu. Najkorzystniejsze jest zaplanowanie instalacji solarnej już na etapie projektowania budynku, umiejscowienie jej od strony południowej i unikanie jej zacienienia przez drzewa lub inne obiekty - dzięki temu będzie działać bardzo efektywnie. Pamiętajmy, by do montażu instalacji solarnej wybrać dobrą sprawdzoną firmę, która może pochwalić się wieloma pozytywnymi opiniami klientów. Nie zmarnujmy okazji, jaką daje nam państwowe dofinansowanie takiej inwestycji.

Komentarze