Jak sprzedać samochód używany?

Jak sprzedać samochód używany?Każdy samochód może się kiedyś znudzić lub wymagać dużych nakładów czasu i pieniędzy, aby opłacało się nim dłużej jeździć. Myślimy więc wtedy o tym, aby obecny sprzedać i zaopatrzyć się w nowy. Samochód możemy sprzedać na wiele sposobów.

Możliwości sprzedaży samochodu używanego

Popularne jest oddawanie auta do komisu samochodowego. Nie jest to jednak najlepsze wyjście, ponieważ sprzedaż w takim miejscu nie następuje tak szybko jakbyśmy sobie tego życzyli i dochodzi też do sytuacji, w której pracownicy komisu są zmuszeni obniżyć cenę, aby znalazł się ktoś chętny. Natomiast sprzedając samochód samodzielnie, nie korzystając z pomocy komisu samochodowego jesteśmy przeważnie w stanie uzyskać kilka tysięcy złotych więcej.

Ilość ogłoszeń motoryzacyjnych dotyczących aut używanych jest ogromna. Ogłoszenia te dotyczą w szczególności popularnych modeli wartych kilkanaście tysięcy złotych. Osoby chcące kupić samochód często narzekają, że pomimo dużej liczby aut wystawionych na sprzedaż trudno znaleźć auto idealne, spełniające ich kryteria. Z kolei osoby chcące sprzedać swoje pojazdy głowią się nad tym jak przyciągnąć klientów.

Źródła problemu ze sprzedażą należy szukać właśnie po stronie sprzedającego, ponieważ to on popełnia najwięcej błędów już podczas przygotowania samego ogłoszenia. Nieodpowiednio przygotowane ogłoszenie obniża zainteresowanie pojazdu przez kupujących. Największym błędem podczas tworzenia oferty sprzedaży jest słaba jakość zdjęć, a także sam opis ogłoszenia. Warto przemyśleć treść ogłoszenia. Informacje, jakie musimy podać wypełniając formularz ofertowy to przede wszystkim marka, typ, model, rok produkcji, przebieg, rodzaj paliwa oraz cena. Koniecznie napiszmy też czy jesteśmy pierwszymi właścicielami auta, czy samochód jest nowy czy używany i czy jest uszkodzony lub bezwypadkowy. W sformułowaniu naszej oferty pomoże nam m. in. poświęcenie czasu na przejrzenie ofert konkurencji sprzedającej ten sam model. To z kolei pomoże nam ustalić cenę jaką powinniśmy zażądać od kupującego - https://sellcars.warszawa.pl/.

Ustalenie ceny sprzedaży samochodu

Ustalając cenę bierzmy pod uwagę to, że klient będzie chciał negocjować. Nie powinniśmy jednak przesadzać zarówno ze zbyt wysoką ceną, jak i zbyt niską, ponieważ zbyt wysoka cena spowoduje, że nasza oferta przegra z podobnymi, natomiast zbyt niska cena będzie podejrzana w oczach klientów. Dlatego przed wystawieniem samochodu na sprzedaż poobserwujmy przez jakiś czas inne oferty. Sprawdzając sytuacje na rynku zwróćmy uwagę m. in. na to czy jest to popularny samochód, czym różni się od innych aut (może to być nietypowy kolor lub bogate wyposażenie). Koniecznością jest bardzo dobra znajomość swojego samochodu dotycząca takich szczegółów jak np. ilość koni mechanicznych oraz wersja wyposażenia. Warto pochwalić się elementami dodatkowego wyposażenia takimi jak ABS, czujnik parkowania, klimatyzacja, bagażnik na dachu lub czujnik deszczu wpływającymi korzystnie na użytkowanie oraz komfort jazdy. Jak już było wspomniane zdjęcia naszego pojazdu odgrywają kluczową rolę w ogłoszeniu. Dzięki nim nasza oferta będzie wiarygodniejsza, zachęcając do obejrzenia samochodu na żywo. Im więcej zdjęć, tym lepiej. Pamiętajmy o tym, żeby pokazać samochód zarówno zewnątrz jak i wewnątrz z każdej strony (nie pomijając bagażnika) w świetle dziennym, nie stosując przy tym żadnych komputerowych retuszy.

Przygotowanie samochodu do sprzedaży

Kolejną ważną sprawą jest przygotowanie auta wizualnie, pamiętając przy tym również o detalach na które klienci na pewno zwrócą uwagę. Wystawiony na sprzedaż samochód musi wyglądać na zadbany i czysty. Nie powinniśmy ograniczać mycia samochodu tylko do myjni automatycznej. Zabierając się za posprzątanie samochodu musimy w szczególności: umyć, wypolerować oraz odkurzyć auto, wyprać poplamioną tapicerkę, wyczyścić szyby, opony oraz felgi, wymienić spalone bezpieczniki i żarówki, uzupełnić płyny do spryskiwaczy, dolać olej, możemy też użyć odświeżacza. Opłacalne może też być wydanie trochę pieniędzy na profesjonalne polerowanie wyrównujące kolor lakieru.

Przygotowanie samochodu do sprzedaży

Pamiętajmy, że klient kupuje samochód oczami. Jednak niektórych wad takich jak np. rysy nie warto usuwać, ponieważ po takim zabiegu również mogą zostać ślady. Dotyczy to także stanu technicznego. Najważniejsze jest, żeby usunąć usterki rzucające się w oczy. Zadbanie o idealny stan techniczny nie ma sensu, ponieważ najczęściej przy sprzedaży nie uda nam się odzyskać wydanych pieniędzy.

Ostatnim zadaniem jest przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów takich jak ubezpieczenie, książka serwisowa, dowód rejestracyjny, karta pojazdu. Oprócz tych niezbędnych dokumentów warto zaopatrzyć się m. in. w umowę z poprzednim właścicielem, faktury z salonu lub zagraniczne dowody rejestracyjne jeśli samochód był sprowadzany z zagranicy, faktury wymienionych części lub ewentualnych napraw. Nie zapomnijmy też o przygotowaniu umowy kupna-sprzedaży, ponieważ klient może pojawić się w każdej chwili. Auto najlepiej sprzedać za gotówkę, a po sprawdzeniu dokumentów podpisać umowę osobiście z nabywcą.

Komentarze