Jak korzystnie kupić mieszkanie w 5 krokach?

Kupno mieszkaniaDobre przygotowanie się do zakupu mieszkania, w tym również do negocjacji z deweloperem, pozwoli Ci zaoszczędzić na zakupie nieruchomości nawet kilkanaście tysięcy złotych. Niewątpliwie kupno mieszkania, to jedna z najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Warto więc dokładnie przemyśleć swoją decyzję, wszystko dokładnie zaplanować i przygotować się do rozmów z deweloperem, w taki sposób, aby udało się uzyskać jak najkorzystniejszą ofertę.

Nadal stosunkowo niewielu z nas decyduje się na podjęcie negocjacji cenowych przy zakupie nieruchomości deweloperskich. Ze statystyk wynika, że przyczyna tkwi w braku wiary w skuteczność takich działań. Tymczasem wystarczy przyjąć odpowiednie nastawienie i solidnie się przygotować, a możemy naprawdę sporo zyskać. Sprawdź, jak korzystnie kupić mieszkanie w 5 krokach.

1. Popracuj nad swoim nastawieniem

Pamiętajmy, że największe przeszkody zawsze znajdują się w naszej własnej głowie. Wiele osób sądzić, że negocjowanie ceny zakupu mieszkania nie jest możliwe, albo, że nie wypada tego robić. Pora pozbyć się takich ograniczających przekonań. Nie tylko możemy przystąpić do takich negocjacji, ale nawet powinniśmy to zrobić. Możemy być pewni, że deweloper, podając cenę, liczy się z możliwością jej obniżenia.

Uzyskanie jak najlepszej ceny ma szczególnie duże znaczenie, kiedy dokonujemy zakupu nieruchomości na kredyt. Często nie zdajemy sobie sprawy, jak duże będą nasze profity nawet przy stosunkowo niewielkiej obniżce ceny. Weźmy pod uwagę to, że średnio za każdy tysiąc złotych uzyskanego rabatu, uwzględniając koszty kredytu, możemy zaoszczędzić nawet 2 tysiące. Podjęcie negocjacji to zawsze gra warta świeczki. Trzeba się jednak do tego odpowiednio przygotować.

2. Zrób research

W znacznej części przypadków kupujemy mieszkanie, które jeszcze nie zostało zbudowane. Dlatego przeprowadzenie dokładnego rozpoznania sytuacji związanej z budową jest szczególnie ważne.

Oczywiście pierwszym krokiem jest sprawdzenie wiarygodności dewelopera oraz terminowości ukończenia jego poprzednich inwestycji. Jeśli tutaj wszystko jest w porządku, przyjdźmy do analizy tej konkretnej inwestycji, która nas interesuje. Nie tylko pozwoli nam to zdecydować czy warto zakupić mieszkanie u tego sprzedawcy, czy nie, ale również pomoże zebrać argumenty potrzebne w negocjowaniu obniżki ceny. Zorientujmy się w następujących kwestiach:

 • kiedy rozpoczęła się sprzedaż mieszkań i jakie jest zainteresowanie kupujących daną inwestycją. Warto wiedzieć, czy nieruchomość jest bardzo konkurencyjna (sprzyja to wyższym cenom), czy niekoniecznie.
 • sprawdź, kiedy planowane jest zakończenie budowy i ile mieszkań zostało już sprzedanych. Jeśli inwestycja ma się ku końcowi, a spory procent lokali nie ma jeszcze właściciela, to Twoja sytuacja jest bardzo korzystna, ponieważ możesz liczyć na większą zniżkę. Inaczej jest, jeśli mieszkanie, które chcesz kupić, jest jednym z ostatnich dostępnych, a zainteresowanie jest spore- tu musisz się liczyć z raczej małą szansą na pozytywne zakończenie negocjacji cenowych.
 • dowiedz się, jak kształtują się ceny mieszkań w tej inwestycji. Warto wiedzieć, czy występują znaczne różnice na przykład ze względu na piętro lub rozkład pomieszczeń w mieszkaniu.
 • przydatną informacją może też okazać się to, czy dostępne są miejsca parkingowe w garażu podziemnym i jaka jest ich cena w zależności od wielkości takiego miejsca.
 • kolejną kwestią jest to, czy dostępne są piwnice lub komórki lokatorskie oraz jaka jest ich ilość, wielkość i jak kształtują się ceny.
 • duże znaczenie ma także dostępność i średnie ceny mieszkań u innych deweloperów w okolicy, która nas interesuje. Takie dane mogą zupełnie zmienić bieg negocjacji cenowych.
 • dowiedzmy się również, czy grunt, na którym powstaje budynek, to własność dewelopera, czy też użytkowanie wieczyste. Jeśli to drugie, koniecznie dowiedzmy się, kto jest właścicielem gruntu, ponieważ ma to później realny wpływ na opłaty związane z użytkowaniem wieczystym.

3. Opracuj kryteria wyboru mieszkania

Mieszkanie, które kupujemy stanie się naszym domem na lata, a może nawet na całe życie. Dlatego zastanówmy się dobrze, co jest dla nas ważne, ustalmy konkretne kryteria wyboru, zapiszmy je i trzymajmy się tego planu. Zbyt duże ustępstwa, nie mają tutaj sensu, ponieważ mogą bardzo negatywnie długoterminowo wpłynąć na nasz komfort życia. Przemyślmy następujące kwestie:

 • jakiej wielkości mieszkanie na interesuje?
 • czy ma dla nas znaczenie ile kondygnacji ma budynek i na jakim piętrze będzie nasze mieszkanie?
 • ilu sąsiadów będziemy mieć w obrębie jednego piętra?
 • jaka jest wysokość lokalu mieszkalnego?
 • na jakiej orientacji w stosunku do stron świata nam zależy?
 • czy jest blisko do komunikacji miejskiej?
 • jak daleko znajdują się miejsca parkingowe?
 • jak wygląda oświetlenie osiedla? To niezwykle istotne, ponieważ nieprzemyślany wybór może spowodować, że przez całą noc latarnia będzie świeciła nam prosto w okno.
 • gdzie umiejscowiony jest śmietnik i inna infrastruktura osiedla przykładowo plac zabaw dla dzieci?
 • jaka jest odległość budynku od sklepów i innych ważnych dla nas punktów (szkoły, przedszkola, przychodni lekarskiej itp.)
 • czy poziom hałasu w okolicy jest wysoki i czy jest to bezpieczne miejsce?
 • jaki jest widok z okna i jakie inwestycje są planowane w najbliższej okolicy? Ma to kluczowe znaczenie, ponieważ nawet jeśli w momencie zakupu mieszkania wszystko nam odpowiada, nie oznacza to jeszcze, że za kilka lat przed naszym oknem nie wyrośnie wieżowiec.

4. Przeprowadź wizję lokalną

Nawet jeżeli budynek jest dopiero na początkowym etapie budowy, warto wybrać się w jego okolice i to kilka razy, o różnych porach dniach. Sprawdzimy w ten sposób, jaki jest ruch w okolicy, czy nie ma hałasu, jak zmienia się nasłonecznienie w zależności od pory dnia.

Udając się na oglądanie mieszkania, które już stoi, warto zrobić zdjęcia wnętrza i skonsultować później solidność i poprawność wykonania prac budowlanych z ekspertem w tej dziedzinie. Gdy zdecydujemy się na zakup konkretnego lokalu, nie wahajmy się iść obejrzeć go jeszcze raz i to w towarzystwie wynajętego inspektora budowlanego, przed którym nie ukryją się żadne usterki. Wielu specjalistów z tej dziedziny oferuje taką usługę za kilkaset złotych. Zdecydowanie warto z niej skorzystać, bo nawet jeśli fachowiec dostrzeże tylko kilka drobnych uchybień, mogą one stanowić doskonałą podstawę do negocjowania obniżki ceny lokalu.
Pamiętajmy, aby udokumentować wszelkie zastrzeżenia na zdjęciach, ma to kluczowe znaczenie w uwiarygodnieniu naszych argumentów deweloperowi.

5. Skorzystaj z pomocy prawnika

Nawet gdy nie jesteś jeszcze całkowicie przekonany do zakupu konkretnego mieszkania, poproś dewelopera o wzór umowy sprzedaży lokalu. Mając kilka takich wzorów od różnych wykonawców, będziesz mógł je porównać.

Zdecydowanie dobrym pomysłem jest skonsultowanie poprawności treści umowy z prawnikiem. Niestety deweloperzy chętnie stosują różne kruczki prawne, które nie są korzystne dla kupujących. Sami możemy się ich nie dopatrzyć, dlatego warto poprosić o opinię specjalistę.

Prawnik pomoże nam też negocjować umieszczenie w umowie pewnych ważnych wpisów, które realnie rzadko lub wcale nie są tam umieszczane przez deweloperów. Do takich zapisów należy między innymi to, że mieszkanie powinno być wykonane zgodnie z wymaganiami i normami dotyczącymi wykończenia wnętrz stawianymi przez Instytut Techniki Budowlanej. To niezwykle istotne, ponieważ w praktyce niewielu budujących spełnia te wymagania, a jest to podstawą do zażądania wykonania bezpłatnych poprawek w lokalu.

Ważne jest również pisemne ustalenie sposobu i terminu pomiaru metrażu mieszkania i określenie, przy jakim procentowym odchyleniu strony mogą ubiegać się o pokrycie różnicy wynikającej z takiego pomiaru. Taki zapis jest istotny, ponieważ brew pozorom, dosyć często dochodzi do wahań w metrażu sięgających nawet w okolicach dwóch metrów kwadratowych. Na pozór to niewiele, ale jeśli kupujemy mieszkanie w centrum dużego miasta, gdzie ceny za metr są wysokie, może to oznaczać utratę nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Pamiętaj też, że negocjacje cenowe wcale nie kończą się w momencie podpisania umowy kupna mieszkania. Niezwykle istotny jest też jego odbiór. Przygotuj się do niego odpowiednio. Rekomendujemy wynajęcie również na taką okoliczność specjalisty z branży budowlanej. Masz bowiem prawo domagać się usunięcia wszelkich zauważonych usterek. W przypadku, gdy lokal nie spełnia warunków zawartych w umowie, możesz też negocjować zwrot części ceny.

Komentarze