Inwestując w siebie, czyli o rozwoju osobistym

Rozwój osobisty - inwestycja w siebieRozwój osobisty czyli inwestycja w siebie

Najlepsza inwestycja to inwestycja w siebie - zapewne wielu z nas zgodzi się z tym stwierdzeniem, ponieważ coraz chętniej sięgamy do różnorodne sposoby rozwijania swoich umiejętności i polepszania kompetencji. Jak i po co to robić? Co daje nam rozwój osobisty?

Czym jest rozwój osobisty?

Rozwojem osobistym określamy wszelkie działania, zmierzające do zwiększania swojej wiedzy, rozwijania nowych umiejętności oraz zdobywania nowych kompetencji i uprawnień. Pozwalają nam one na bycie lepszym i to w wielu aspektach. Rozwijanie się daje nam możliwość pracy nad sobą: rozwijania talentów oraz doskonalenia tego, co nie jest w naszym odczuciu doskonałe. Rozwój osobisty możemy postrzegać w różnych kwestiach, zazwyczaj spoglądamy na nieco z perspektywy zawodowej oraz osobistej.

Rozwój osobisty na ścieżce zawodowej, czyli jak być lepszym w pracy

Praca zawodowa oraz robienie kariery rozwijają nas: nie możemy się zapewne nie zgodzić z tym zdaniem. Każda praca, nawet najgorsza, w pewnym stopniu nad rozwija, uczy czegoś nowego, sprawia, że pracujemy nad sobą: nad swoim charakterem, umiejętnościami. Można jednak wspomagać osobisty rozwój zawodowy, decydując się na różnorodne działania wspierające. Należą do nich oczywiście wszelkiego typu kursy i szkolenia. Wiele z nich związanych jest z nasza profesją zawodową ale do rozwoju przyczyniają się także szkolenia z asertywności, komunikacji społecznej czy motywacji.

Rozwój osobisty na ścieżce prywatnej, czyli najprostsze sposoby na rozwój osobisty

Czy do rozwijania swoich zdolności i umiejętności niezbędne są kursy i szkolenia? Okazuje się, że nie, zmieniać nas może praktycznie każda, codzienna chwila, która czegoś uczy. Zaskoczy nas to, jak proste rzeczy mogą nas zmieniać i tym samym: czynić lepszymi niż jesteśmy.

Po pierwsze: ludzie

Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo zmieniają nas inni ludzie i w jak znaczący sposób przyczyniają się do naszego rozwoju. Każdy człowiek, którego spotykamy na swojej drodze, czegoś nas uczy. Ktoś ma ciekawa pasję, którą nas zaraził? Inna osoba jest bardzo wrażliwa i pokazała nam, jak cudownie jest opiekować się bezpańskim zwierzęciem? A może nowopoznana osoba jest chora i nauczyła nas empatii oraz zaszczepiła potrzebę oddania krwi czy szpiku dla potrzebujących? Nigdy nie wiemy, jak duży wpływ wywierają na nas kontakty z innymi ludźmi i jak zmienimy się, na przykład dla nowego partnera.

Po drugie: podróże

Do naszego prywatnego rozwoju osobistego w znaczący sposób przyczyniają się również odbywane przez nas podróże, zarówno te bliskie, jak i dalekie. Każda podróż i przeżyte w niej przygody czegoś nas uczą: odwiedzamy nowe miejsce, spotykamy nowych ludzi, próbujemy nowych potraw, przywozimy z każdej takie wyprawy nowe wspomnienia. Podróże kształcą, uczą i wzbogacają.

Po trzecie: dziecko

Zapewne każdy rodzic może zgodzić się z tym, że jego życie zmieniło się diametralnie, kiedy urodziło się jego dziecko. Pojawienie się na świecie maleństwa zmienia wszystko zarówno w życiu kobiety, jak i mężczyzny. Dziecko zmienia, sprawia, że stajemy się innymi ludźmi, jesteśmy bardziej odpowiedzialni, wrażliwi, czyni nasze życie pełniejszym.

Jak zmieniają nas zmiany?

Jak widać, rozwój osobisty to nie tylko zawodowe szkolenia i kursy ale również - a może przede wszystkim - zmiany, jakie zachodzą w naszym życiu, ludzie, jakich spotykamy oraz podróże, jakie odbywamy. Wszystko to zmienia nas: czasem na lepsze, a czasem nie. Pamiętamy jednak, by czerpać z tych zmian to, co dobre, cieszyć się z nimi i dzięki nim rozwijać.

Źródła:

Komentarze

flstrefa.pl
Zdrowa miłość do siebie jest czynnikiem poprawiającym komfort psychiczny każdego człowieka. Nie chodzi tu o pychę czy zarozumialstwo, ale zwyczajną akceptację siebie ze swoimi wadami. Każdy ma wady - idealny człowiek niestety jeszcze się nie narodził.