Domy pasywne

Domy pasywne

Domy energooszczędne i ekologiczne

Ekologia zajmuje ważne miejsce w życiu każdego człowieka, świadomego zagrożeń, jakie niesie obojętność wobec środowiska. Na działania ekologiczne stawiamy w wielu dziedzinach naszego życia.

Nieobce jest nam pojęcie ekologicznej żywności, ubrań z ekologicznej bawełny czy ekologiczny zabawek dla dzieci. W parze z ekologią idzie dziś również pojecie energooszczędności. Oszczędzanie energii pozwala nam nie tylko na oszczędności finansowe, ale również na nienarażanie naszego środowiska na działanie wielu szkodliwych czynników. Nurt ekologiczny i oszczędzanie energii są bardzo ważne we współczesnym budownictwie.

W modzie są obecnie tak zwane domy pasywne, pozwalające nam na naturalne oszczędzanie energii: poprzez odpowiednie zaprojektowanie domu. w etapie tworzenia projektu warto zwrócić więc uwagę na jego usytuowanie na działce oraz otoczenie. Niezmiernie istotne jest także odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń w domu pasywnych, ponieważ w takich budynkach do minimum redukuje się koszty ogrzewania. Zastanówmy się, z jakich pomieszczeń korzystamy najczęściej i w jakich powinno być najcieplej. Te właśnie pomieszczenia powinno być ulokowane do strony południowej, ponieważ w ciągu dnia będą wymagały największego nasłonecznienia. Kuchnia może być zlokalizowana od strony wschodniej, wtedy rankiem możemy liczyć na sporą ilość światła.

Inaczej jest w przypadku sypialni. Jeśli spędzamy tak większość czasu wieczorem, warto przewidzieć dla niej miejsce w zachodniej części domu. Z łazienki korzystamy w różnych porach dnia, ale zazwyczaj i tak polegamy na sztucznym oświetleniu, na przykład w momencie wykonywania makijażu. Łazienka może więc znajdować się po stronie północnej. W przypadku chęci zaprojektowania domu pasywnego, wiele uwagi należy poświęcić drzwiom i oknom. Powinny być one stuprocentowo szczelne, aby zapobiegały utratom ciepła. Na można również zapomnieć o dobrej jakości izolacji naszego domu. Wtedy mamy pewność, że budynek jest energooszczędny i ekologiczny, dokładnie taki, jakiego potrzebujemy.

Komentarze