Bankowość elektroniczna

Bankowość elektroniczna

Elektroniczna bankowość od jakiegoś czasu systematycznie zyskuje na popularności. Elektroniczna bankowością nazywamy formę usług i rodzaj produktów, oferowanych przez współczesne banki.

Dzięki temu mamy niż dostęp do konta bankowego i innych produktów za pośrednictwem urządzeń telekomunikacyjnych, na przykład komputera, ale również dzięki urządzeniom mobilnym. Można stan konta sprawdzić za pomocą laptopa czy telefonu komórkowego.

Te urządzenia można wykorzystywać zarówno do dokonywania operacji biernych jak i czynnych. Do tych pierwszych należą między innymi sprawdzanie stanu konta na rachunku osobistym. Z kolei operacje czynne, to na przykład zakładanie konta, lokaty czy nadawanie przelewu.

Te wszystkie czynności również można dziś wykonać przez Internet, mając do niego dostęp w komputerze lub za pośrednictwem telefonu komórkowego. W naszym kraju usługi bankowości elektronicznej pojawiały się jeszcze przed rokiem 2000, stopniowo ewoluowały, proponując klientom wiele funkcjonalności i możliwości. Jest to bardzo bezpieczna bankowość. Wszystkie dane są bowiem w odpowiedni sposób szyfrowane, dlatego nie ma do nich dostępu żadna nieuprawniona osoba. Każdy klient posiada również swój login, kod i hasło PIN, którymi posługuje się podczas logowania do konta.

Dziś większość polskich banków oferuje już swoim klientom wygodne usługi bankowości elektronicznej. Większość z nich była wprowadzana w latach 2000 -2005. Wyjątkiem jest Alior Bank, który wprowadził swoją usługę bankowości elektronicznej dopiero w 2008 roku. Podobnie było z bankiem Euro Bank. Są to jednak dość młode placówki. Dzięki tym nowoczesnym usługom klient może realizować przelewy, otwierać lokaty i konta za pośrednictwem sieci. Aby tego dokonać, niezbędne jest zalogowanie się na specjalnej platformie internetowej. Zakładanie lokaty przy wykonywanie przelewu w usłudze bankowości elektronicznej jest niezwykle proste i trwa dosłownie kilka chwil. Po jakimś czasie już widzimy wykonaną dyspozycję, możemy więc szybko przesłać pieniądze do dziecka, które jest na studiach lub rodziny za granicą.

Komentarze